دانش نامه لینک‌یار
انکر تکست چیست
  امتیاز 5.00 از 5 توسط 3 نفر

انکر تکست چیست؟ تاثیر انکر تکست در سئو

سرفصل‌ها

ابتدا به این سوال پاسخ میدهیم که انکر تکست چیست؟

اگر تاکنون شما برای بهینه سازی و سئوی سایت خود در اینترنت تحقیق کرده باشید مطمعنا با عبارات و اصطلاحات زیادی برخورد کرده  که شاید تاکنون به گوشتان نخورده است و معنی و مفهوم و تاثیر گذاری آن ها را نمی دانید. یکی از اصطلاحاتی که در بهینه سازی و سئوی سایتتان مفید و تاثیر گذار است انکر تکست است که آن را با نام های یا Anchor Text  یا متن لینک به کار میبرند.

پس اگر بدنبال پیدا کردن جواب اینکه انکر تکست چیست و چه تاثیری بر سئوی سایت شما دارد و قصد آموزش کامل و رایگان آن را دارید در ادامه با ما همراه باشید.

 


انکر تکست (Anchor Text) چیست؟

انکر تکست چیست

کلمات موجود در یک سایت که به سایت یا متنی دیگر لینک می دهد را انکر تکست می گویند.
به عبارت ساده تر آن کلمه یا مجموعه کلماتی که در متن یک سایت که اشاره گر موس روی آن قرار می گیرد به حالت انتخاب در می آید و اکثرا به رنگ آبی و خطی زیر آن نمایش داده می شود انکرتکست می گویند

 

از جمله موارد تاثیر انکر تکست بر سئوی سایت :

انکرتکست ها یکی از معیار ها و فاکتور های رنک دهی به سایت شما می باشد. کلمه انکرتکست در این مثال به یک صفحه در از سایت لینک خورده است.
انکرتکست های موجود در یک متن به موتور های جستجوگر کمک می کند تا موضوعیت یک سایت را بهتر شناسایی کند.
اگر تعداد زیادی وب سایت با یک Anchor Text واحد به یک سایت لینک دهند باعث می شود آن سایت رتبه بسیاری خوبی بدست آورد.

 


انواع انکرتکست ها در دنیای سئو

تاثیر انکر تکست بر سئو

هدف ما از ساخت انکرتکست ها در سئو برای گرفتن رتبه در موتور های جستجوگر است. در ابتدا باید بگوییم که ارزش هر انکرکست با دیگری فرق دارد و این بستگی به نحوه ساخت و لینک سازی آن دارد. در قوانین سئو استفاده زیاد از متن لینک که نام دیگر انکرتکست می باشد باعث جریمه شدن سایت می گردد لذا باید متن لینک های متفاوتی درست کنیم.که ما در ادامه بصورت کامل در این مورد بحث و گفتگو خواهیم کرد. 

 


انکرتکست عمومی یا Generic Anchors

بدون شک با این نوع انکرتکست ها آشنایی دارید! این ها همان کلماتی از قبیل"اینجا کلیک کنید،اطلاعات بیشتر این لینک رو چک کن، از این جا وارد شوید،اینجا،درباره نویسنده،ادامه مطلب" و بسیاری دیگر که در سایت ها مشاهده کرده اید.
این نوع از انکرتکست ها در گذشته بسیار رایج بوده ولی در سال های گذشته با تغییر الگوریتم های گوگل دیگر کاربردی ندارد و به سئو شدن سایتتان آسیب می رساند.

 


انکرتکست نام تجاری یا Branded Anchors

یکی دیگر از انواع متن لینک ها،انکرتکست های تجاری هستند. ساختار آن ها بطوری است که در بخشی از لینک نام برند خود را اضافه می کنند که اصطلاحا Branded Anchors می نامند که مشکلی در امر سئو ایجاد نمی کند مگر در صورتی که نام برند با کلمه کلیدی مورد نظر یکسان باشد.

 


انکرتکست عریان یا Naked Link Anchors 

به این نوع انکر تکست ها URL Anchor Text نیز می گویند در این نوع هیچ کلمه کلیدی در آن بکار نرفته و تنها از Url سایت تشکل شده است مثل:
انکرتکست کلمه کلیدی + نام تجاری یا Brand + keyword Anchor
در این روش متن انکرتکستمان تشکیل شده از کلمه کلیدی هدف بعلاوه برندی که مد نظر می باشد که روش خوبی برای رنک دهی محسوب می شود.


انکرتکست تصویر یا Image Anchors

در ادامه پروسه ساخت متن لینک به انکرتکست تصویر می رسیم. مطمعنا در یک متن تعدادی عکس وجود دارد و عکس ها باعث زیبایی و خوانایی متن می شود که گزینه بسیاری مناسبی برای لینک دادن به سایت دیگر است که این روند عمل ما را طبیعی تر نشان می دهد.
در این روش نیازمند تصاویری با خاصیت Tag Alt  می باشد که نشان دهنده انکرتکست ما می باشد.

 


انکرتکست هم معنی یا LSI Anchors

توزیع درست انکر تکست

اگر ما یک کلمه را در متن صفحه مان به کرات به عنوان انکرتکست تکرار کنیم گوگل ما را جریمه می کند به همین دلیل از این روش استفاده می کنیم. LSI  را می توان هم معنی یا هم خانواده معنی کرد. 
این روش باعث می شود علاوه بر اینکه موضوعیت ما به موتور جستجو فهمانده شوند از جریمه شدن جلوگیری کند.


برای مثال:
انکرتکست Partial Matchیا نصفه و نیمه
در این روش کلمه کلیدی را با اضافه کردن کلماتی مرتبط استفاده می کنیم برای مثال


انکرتکست طولانی یا Long Tail Anchors
تنها تفاوت این روش با روش نصفه و نیمه در طولانی بود انکرتکست می باشد.


انکرتکست  Exact Match  
مهمترین نوع انکرتکست Exact Match می باشد که دقیقا از خود کلمه کلیدی مورد نظر در متن آن استفاده می کنیم که بیشترین اثربخشی را در سئوی سایت شما را دارد ولی باید به این نکته توجه نمود که استفاده بیش از حد از این نوع متن لینک باعث جریمه شدن سایتتان از طرف گوگل می شود. برای مثال اگر قرار است 100 انکرتکست درست کنیم 40 درصد آن از این نوع باشد و ما بقی را با روش هایی که در بالا توضیح دادیم استفاده کنید.


موتور های جستجو روز به روز پیشرفت می کنند و الگوریتم های جدیدی جایگزین می شوند اگر می خواهید در امر سئو موفق باشید باید خود را با الگوریتم های جدید گوگل منطبق کنید.

انکرتکست ها یکی از عوامل مهم در سئو و رنک دهی به سایت شما می باشد. در مبحث انکرتکست ها باید به گونه ای عمل کنید که این پروسه طبیعی بنظر برسد. وقتی شما در یک متن تعدادی متن لینک درست می کنید باید انکرتکست ها با موضوعیت سایت و پیج مورد نظرتان همخوانی داشته باشد چرا که یکی از راه های شناسایی محتوای سایت شما همین انکرتکست ها می باشند. شما با بکارگیری روش هایی که در بالا بطور مفصل و کامل شرح داده شد قادر هستید که برای سایتتان انکرتکست های درست و اصولی درست کنید. امیدوارم که در این مقاله توانسته باشیم یکی از مهمترین تکنیک های سئو را برای شما آموزش داده و شما را در این موضوع از دیگر رقبا پیش بیاندازیم. امیدوارم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

نظرات

پیامی ارسال کنید


مشاوره رایگان