صبر کنید
مطالب وبلاگ.

رپورتاژ یا ریپورتاژ آگهی چیست؟

توسط مهدی مرادی


ارسال شده در 30 آذر 98 ساعت 12:00

  84


رپورتاژ یا ریپورتاژ خبری چیست

  در این مقاله قصد داریم به مفهوم رپورتاژ یا ریپورتاژ خبری بپردازیم، اماقبل از هر چیزی بهتر است به مفهوم رپورتاژ بپردازیم.

 

برای آشنایی با رپورتاژ یا ریپورتاژ، با کلماتی مانند ریپورتاژ خبری، رپورتاژ آگهی، خرید رپورتاژ، نمونه ریپورتاژ برخورد می‌کنید.

ریپورتاژ که به معنی گذارش است از کلمه ریپورت گرفته‌شده است. ریپورتاژ یک واژه فرانسوی می‌باشد و ریپورتاژ خبری به‌منظور عمل یا روند گزارش اخبار توسط مطبوعات و رسانه‌های خبری و همچنین شرح وقایع مشاهده‌شده یا مستند شده است. این واژه، یکی از کلمات مرسوم بین روزنامه‌نگاران و خبرنگاران است.

ریپورتاژ به کلیت پوشش رسانه‌ها از یک موضوع یا رویداد خاص، ازجمله گزارش و تجزیه‌وتحلیل اخبار اشاره دارد و به‌صورت یک گزارش و خبر و مصاحبه برای نشان دادن و معرفی افراد و یا انواع برند و محصولات، در سایت و منابع خبری منتشر می‌شود.

روش تهیه ریپورتاژ از مهم‌ترین قسمت‌های کار است و لازم است توسط افراد متخصص و یا تیم دارای خبرنگاران کار بلد و حرفه‌ای، مشاور بازاریابی و برندینگ و متخصص سئو تهیه شود.

این خبرها لازم است در وب‌سایت‌های معتبر و مرتبط به نوع ریپورت خبری و گذارشات گذاشته یا پخش شوند. هر میزان که منابع و مستندها قوی و پربارتر باشند، ریپورتاژ موفق‌تر خواهد بود. در حقیقت، در ریپورتاژ خبری شما از اعتبار و مطرح بودن یک سایت یا رسانه استفاده می‌کنید تا خواننده‌ها و مخاطبان شما به رپرتاژ شما جذب‌شده و آن را مطالعه کنند.

باید در نظر داشت که ویژگی‌های یک گزارش توصیفی و تحلیلی رعایت شود.

 

رپورتاژ آگهی یا همان ریپورتاژ خبری

ریپورتاژ خبری چیست

رپرتاژ آگهی، معادل واژه اَدوِرتوریال است و به شکلی از آگهی گفته می‌شود که در قالب گزارش خبری یا مقاله باشد. وقتی یک مطلب و تبلیغ به‌صورت مقاله مطرح می‌شود، خواننده متوجه جنبه تبلیغاتی گزارش نمی‌شود و حس می‌کند که مقاله کاملاً بی‌طرفانه است و موجب جلب اعتماد خواننده می‌شود. یکی از بهترین راه‌های تبلیغ اینترنتی و تبلیغات انواع برند است که بهترین برندهای دنیا برای تبلیغ و معرفی محصولات و ایده‌ها و خدمات جدید خود از آن بهره می‌گیرند که نوعی تبلیغات غیرمستقیم به شمار می‌آید و تأثیر بالایی روی مخاطبان خود می‌گزارد و باعث تحت تأثیر قرار گرفتن خوانندگان می‌شود.

همان‌طور که گفته شد، ریپورتاژ آگهی یا همان رپورتاژ خبری یک تبلیغ غیرمستقیم و در طی یک داستان و مقاله است؛ بنابراین در جایگاه‌های تبلیغاتی یک سایت نمایش داده نمی‌شود و در بین محتواهای اصلی آن‌ها خواهد بود. درواقع در بین مقالات سایتی است که خواننده آن‌ها را جست‌وجو می‌کند و می‌خواند؛ بنابراین ریپورتاژ آگهی شما حتماً به چشم خواننده می‌خورد و اگر مطلب شما تیتر خوبی داشته باشد و برایش جذاب به نظر برسد، حتماً روز مطلب کلیک کرده و آن را مطالعه خواهد کرد.

این تنها روش تبلیغاتی‌ای می‌باشد که برای مدت‌زمان محدودی نیست و همیشه در سایت‌های خبری می‌ماند.

ریپورتاژ آگهی در اصل یک خبر تبلیغاتی است که به‌صورت خبر و مصاحبه و مقاله و گزارشات در سایت‌های خبری معروف و شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود که به‌صورت متنی جذاب، خواننده را جذب مطالعه مطالب خبری می‌کند، ناخواسته او را تحت تأثیر قرار می‌دهد و راهی است برای به دست آوردن توجه ازدست‌رفته مخاطب.

در تولید محتوای ریپورتاژ باید در نظر داشته باشیم که این‌یک کاتالوگ تبلیغاتی نیست و مخاطبان سایت‌های خبری علاقه‌ای به خواندن تبلیغات ندارند؛ بنابراین هرقدر محتوای شما شبیه به خبر و مقاله باشد، بیشتر خواننده را جذب خواندن مطالب رپورتاژ می‌کند.

اما جدا از مزایای تبلیغاتی ریپورتاژ آگهی، تأثیرات آن در افزایش رتبه سایت بسیار مهم و قابل‌توجه است. مهم‌ترین تأثیر ریپورتاژ آگهی (حداقل برای اکثر کسب‌وکار و تجارت‌ها) در سئو یک وب‌سایت است. در صورت داشتن رپورتاژ آگهی، گوگل شمارا به‌عنوان یک منبع قابل‌اعتماد و معتبر اینترنتی خواهد شناخت و جایگاه بالاتری و بهتری در جستجوهای خود به شما اختصاص می‌دهد که بزرگ‌ترین مزیت ریپورتاژ خبری یا همان رپورتاژ آگهی به شمار می‌آید.

درواقع رپورتاژ خبری شکلی از آگهی است که سعی می‌کند مزایای یک محصول یا خدمات و تجارت خاصی را در ذهن مخاطب تقویت کند.

 

 

رپورتاژ آگهی، راهی برای معرفی افراد

ریپورتاژ آگهی، درواقع یک مقاله به‌حساب می‌آید که در رسانه‌ها و شبکه‌های معتبر اینترنتی منتشر می‌شود و با بنر تبلیغاتی متفاوت است.

شما در یک مقاله این فرصت را دارید که خواننده را تحت تأثیر قرار دهید، آموزش دهید، احساس نیاز را در او به وجود آورید و خود را به‌عنوان پاسخ این نیاز معرفی کنید. تهیه این رپرتاژ آگهی به این شکل است که یک گزارش بی‌طرفانه برای نشان دادن و انتقال برند یا معرفی محصولات به یک رسانه (وب‌سایت، شبکه‌های مجازی و تلویزیونی و یا مجلات) ارائه می‌شود مدیر تبلیغات منبع، در ازای این ریپورتاژ و گزارشات مبلغی را از شرکت دریافت می‌کند. هرچقدر که متن جذاب‌تر باشد، او بیشتر تحت تأثیر قرارگرفته و با شما همراه می‌شود. مخاطب شما و خواننده مطالب اگر حس کند که محتوا مقاله مفید است، به خرید از شما ترغیب می‌شود و دیگر مقاله را فقط از جنبه تبلیغاتی مطالعه نمی‌کند.

یکی از راه‌های ترغیب مخاطب برای خواندن مقاله و مطالب شما، انتخاب یک تیتر جالب و سرگرم‌کننده است و بهتر است خبری باشد تا جذابیت بیشتری داشته باشد. قسمت اول باید به‌صورت مقدمه‌ای برای آشنایی با صنعت خود نوشته و در قسمت‌های بعد تبلیغات خود را به‌صورت خبر و مقاله درآورید.

درواقع، در رپرتاژ خبری، شما از اعتبار یک رسانه برای ترغیب و جذب خواننده به محتوای مطالب خود استفاده می‌کنید.

ریپورتاژ خبری، فقط متعلق به شبکه‌ها و رسانه اینترنتی نیست. در مجلات و روزنامه‌ها، رپرتاژ آگهی معمولاً به‌صورت مقاله‌ای بی‌طرف و داستان است. در تلویزیون، این تبلیغات به‌صورت آگهی نمایش داده می‌شود. برای مثال، زمانی که فردی یل مجری‌ای در میان صحبت‌هایش به یک نوع محصول یا برند اشاره می‌کند، نوعی رپرتاژ محسوب می‌شود. صداوسیما منبع عظیمی از این نوع رپرتاژ به شمار می‌آید.

 

 

رپورتاژ، اعتبار شمارا بالا برده و برندینگ را معتبر می‌کند

مهم‌ترین و تأثیرگذارترین عامل در رشد کار و تجارت شما، اعتبار است. اگر شما دارای اعتبار کافی در رشته کاری و صنعت خود باشید، به‌عنوان یک عضو مهم و کلیدی به شمار می‌آیید؛ بنابراین حضور در رسانه‌های بزرگ و دارای نام، برای این هدف بسیار مؤثر است و در میان مقالات و اخبار اینترنتی، باعث جلب اعتبار کاربران خواهید شد.

رپورتاژ آگهی در مقایسه با روش‌های دیگر تبلیغاتی، هزینه معقول‌تر و بهتری دارد چون اگر بخواهید به‌جای آن در رسانه‌های خبری و شبکه‌های تلویزیونی بنر اجاره کنید، هزینه شما به چندین میلیون تومان می‌رسد.

 

 

تأثیر رپورتاژ آگهی در ارتقا رتبه سایت در گوگل

تاثیر ریپورتاژ در سئوی سایت از دید گوگل

در متن و محتوای ریپورتاژ، سه تا پنج واژه مهم و کلیدی فالو می‌شود به سایت شما. جدیدترین الگوریتم‌های گوگل که دریافت لینک فالو از مطلبی مرتبط در سایت‌های پربازدید با اتوریتی بالا است، تأثیر زیاد و قابل‌توجهی در ارتقا سایت شما در گوگل دارد.

از کلمات کلیدی موردنظر سئو در متن خبری استفاده کنید و مهم‌ترین واژه‌ها را به وب‌سایت خود لینک دهید. از چند تصویر استفاده کنید و لوگوی برن خود را در تصاویر به‌خوبی درج کنید تا توجه خواننده را جلب کند و در ذهنش بماند.

 تبلیغات شما همیشه در سایت‌های خبری گوگل برای همیشه آرشیو می‌شود.

در تحقیقاتی که روی چند برند معمولی و نه‌چندان معروف انجام شد، مشخص شد که هرقدر میزان استفاده از رپرتاژ آگهی با لینک‌های هدفمند بیشتر باشد، ترافیک و بازدیدهای سایت افزایش می‌یابد که به سود و خرید و اعتبار بیشتر منجر می‌شود.

اگر وب‌سایت از استانداردهای سئو برخوردار باشد، تولید محتوا مناسب و استاندارد است ولی اگر رتبه مناسبی در سایت را شامل نباشد، رپرتاژ بهترین راه‌حل است و اگر در سایت‌های خبری معتبر باشد، به‌طور قطعی باعث بهبود رتبه سایت در گوگل خواهد شد.

 

 

 

 


ارسال دیدگاه:دسته بندی‌های وبلاگ


برچسب ها